Kalıcı makyaj hakkında doğru bilinen bir diğer yanlış ise işlemin cilt üzerine uygulanmasıdır. Kalıcı makyaj deri altına uygulanan bir pigmentasyon işlemidir. Mikro iğneler kullanılarak uygulama yapılacak bölgeye pigment işlemi yapılır ve bölgede pigmentasyon gerçekleştirilir. Bu şekilde kalıcı makyajın etki süresi daha fazladır. Ancak kalıcı makyaj için 5 yıllık bir etki süresi bulunmamaktadır. Kalıcı makyajda uygulama yapılan bölgelere ve kişinin cilt yapısına göre bu süreç değişmektedir. Kaş için bir senelik bir süreç mevcut iken dudak ve göz için iki senelik bir süreç söz konusu olabilmektedir.

Yaz aylarında kalıcı makyaj yapılmaz düşüncesi de kalıcı makyaj hakkında doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Kalıcı makyaj istenilen dönemde yapılabilen bir uygulamadır. İşlemin yapılması için herhangi bir özel dönem ya da mevsim durumu bulunmamaktadır. Yalnızca kalıcı makyaj uygulaması sonrasında güneşlenme, solaryum, plaja gitmek gibi aktivitelerin yapılmaması gerekmektedir. Bu durumlar pigmentlerin doğru bir şekilde cildinize oturmasını engelleyecektir. Uygulama tamamen bittikten sonra ve pigmentler cildinize oturduktan sonra bu aktiviteleri yapmanızda herhangi bir sorun olmayacaktır.

Renk değişimi kalıcı makyajda en fazla korkulan durumlardan biridir. Ancak profesyonel bir şekilde yapılan kalıcı makyaj işlemlerinde cilt yapınız belirlendikten sonra cilt tonunuza en uygun renkler seçilir ve bu şekilde işlem yapılır. Pigment seçimleri tamamen size uygun ve profesyonel bir şekilde yapılmalıdır. Bu şekilde cildinizde ya da işlem yaptırdığınız bölgede herhangi bir renk değişimi söz konusu olmayacaktır.

Kalıcı makyaj hakkında doğru bilinen yanlışlardan bir diğeri ise dövme işlemi olmasıdır. Kalıcı makyaj kesinlikle dövme işlemi değildir. Bunun sebebi ise kullanılan pigment, cihaz farklılığı ve uygulanan tekniktir. Kalıcı makyaj uygulanırken, kalıcı makyaj pigmenti ve cihazı kullanılır. Ciltten atımı dövmeye nazaran daha kolay ve kısa ömürlüdür. Kalıcı makyajda dövme pigmenti kullanılırsa geriye dönmesi çok zor durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Vücudunuzun bu pigmenti atması çok uzun sürecek olmakla birlikte hiç çıkmayacak olması ihtimali de göz ardı edilmemelidir. Kalıcı makyaj pigmentini vücuttan atmak daha kolay ve silme işlemi yaptırmak daha az zahmetlidir.

Peki kalıcı makyajdaki her teknik herkese uygun mudur? Evet cevabı verdiyseniz yanılıyorsunuz. Çünkü kalıcı makyaj teknikleri her cilde her yaşa uygun olmayabilir. Mesela düşük göz kapağına sahipseniz kuyruklu bir eyeliner sizi daha da düşük gözlü gösterecektir. Ya da uzun bir yüzünüz var ise kavisli bir kaş yaptırmanız yüzünüzü olduğundan daha da uzun göstereceğinden size uygun olmayabilir. En çok karşılaşılan sorunlardan bir diğeri de yağlı ve gözenekli cilde kıl tekniği uygulamasıdır. Son derece yanlış bir uygulama olmakla birlikte zamanla kötü bir görüntüye sahip olmanıza neden olabilir. Bunun gibi birçok nedenler yüzünden kalıcı makyaj hakkında doğru bilinen yanlışlar çok fazla sıralanabilir.

Olası ve kalıcı zararlardan sakınmak için mutlaka iyi bir uzmana danışmanızda fayda vardır.