Günümüzde güzellik kavramı ve uygulanan işlemler farklı boyutlara ulaşarak kişilerin yüz hatlarına en uygun kaş, kirpik gibi uygulamalar yapılmaktadır. Özellikle kaş, yüz yapısının önemli bir kısmını oluşturur. Yanlış işlem yapılan, dökülen ya da seyrek olan kaşlar bazı yüz tiplerinde doğru bir görünüm vermeyerek kişileri mutsuz edebilir. Bu noktada sizlere microblading ve micropigmentation işlemleri yardımcı olmaktadır. İki işlemde aynı gibi görülmekte olsa da birbirlerinden farklıdır. Öncelikle microblading ve micropigmentation nedir onları inceleyelim.

Microblading manuel olarak kalıcı kaş pigmentlerini deri altına yerleştirmek için ucunda, belirli derecelerde eğimli microneedle bulunan özel kalemdir. Microblading sisteminde kullanılan bu kalem sayesinde uygulama yapılan alanda hafif basınç ile kaydırılarak kişinin kıl yapısına uygun çizgiler oluşturulur. Bu çizimler yapılırken gerçek kaş görüntüsüne yakın görünüm elde etme hedeflenir.

Micropigmentation ise mekanik olarak kalıcı kaş pigmentinin deri altına yerleştirmek için kartuş sistemi olan microneddle ile yapılan işlemdir. Tabi bu bir kalıcı makyaj cihazı ile sağlanır. Kartuş sisteminde; iğnenin yüzeyi, pigmentin mikro haznesi olarak işlev gören deliklere sahiptir. Bu da rengin doğru seviyede, eksiksiz olarak deriye uygulanmasını ve daha zengin renk yoğunluğunun elde edilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda tıklama sistemi ile minimum rahatsızlık verir. Sonuç olarak, daha fazla renk deride kalır ve cildin kendini iyileştirme zamanı büyük ölçüde azaltılmaktadır.

Microblading ve Micropigmentation Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kaş yapısını daha iyi bir düzeye getiren ve yüz hatlarınızı daha çok ortaya çıkarmakta kullanılan bu iki yöntem, genel olarak bakıldığında benzer işlemler gibi dursa da farklılıkları vardır. İlk farka bakıldığında her iki uygulamada da farklı cihazlar kullanılır.

Microblading uygulamasında, microblading kalemi olarak belirtilen içerisinde microneedle bulunan özel bir kalem kullanılmaktadır. Microblading kalemi, deride ince bir katman altına inerek kaşta pigmentli mikro çizgi görünümleri oluşturur. Bu görünüm kıl görünümlü çizgilerdir.

Micropigmentation işleminde ise kalıcı makyaj cihazı kullanılmaktadır. Bu cihaz ile hem kıl tekniği hem de kadife (pudralama) tekniği uygulanabilir. Özel micropigmentation cihazı ile yüz hattınıza uygun bir şekilde kıl tekniği ya da kadife (pudralama) tekniği ile işlemler uygulanarak kaş yapınız oluşturulur.

Microblading kalemi ile tek bir teknik uygulanabilirken, micropigmentation cihazı ile cilt ve yüz yapınıza uygun tekniklerden herhangi biri uygulanabilir.

Microblading ve micropigmentation işlemleri kalıcı makyaj olmasına rağmen belirli bir süre ciltte varlığını sürdürecektir. Bu noktada microblading, micropigmentation uygulamasına göre daha az kalıcıdır. Genel olarak bakıldığında kalıcılık süresi microblading için 6-9 ay olarak değişirken, micropigmentation işleminde 9-18 ay arasında değişiklik göstermektedir. Microblading, mikro çizgiler ile kaş yapımı işlemi olması nedeniyle cilde boya uygulanır. Bu boya uygulaması işleminden dolayı ciltte daha az sürede kalır. Micropigmentation işleminde ise mikro iğneler ile yapılan deri altı pigmentasyon uygulamasında, boya deri altında kalacağı için daha uzun süre kalır. Ancak bu işlemler cilt tipine göre farklılık gösterebilir.

Size en uygun tekniği öğrenmek için mutlaka iyi bir uzmana danışmalısınız.